RAMS OFF-ROAD TRAINING CAMP, Spania 2014

RAMS OFF-ROAD TRAINING CAMP, Spania 2014

Pentru al doilea an consecutiv, Adrian Răduţă va susţine în Spania RAMS OFF-ROAD TRAINING CAMP, scoala de pilotaj moto off-road.

Perioada si locatia sunt alese pentru ca pilotii sa poata beneficia la inceputul anului, inaintea inceperii sezoanelor competitionale de motocross si de enduro, de un cantonament de pregatire adecvat, unde sa poata beneficia de antrenamente tehnice, intr-un cadru sigur si un mediu placut din punct de vedere al temperaturilor.

De asemenea, pilotii amatori isi pot perfectiona alaturi de profesionisti tehnicile de pilotaj, reflexele si pot invata trucuri si skill-uri noi ce ii pot salva atunci cand sunt pe munte, la o mini sedinta de enduro.

Durata cantonamentului de anul acesta este de 4 saptamani, dupa cum urmeaza:
– prima saptamana: 29 ianuarie – 03 februarie;
– a doua saptamana: 05 februarie – 10 februarie;
– a treia saptamana: 12 februarie – 17 februarie;
– a patra saptamana: 19 februarie – 24 februrarie.

Datele de mai sus reprezinta exact perioadele in care se vor face antrenamente. Desfasurarea actiunii se prezinta in urmatoarea forma:
– in fiecare zi de marti pilotii ajung cu avionul in Spania, de unde vor fi preluati de catre un membru al RAMS MX School;
– in aceeasi zi se fac procedurile pentru cazare, un scurt briefing, o recunoastere a traseelor pe care urmeaza a se antrena fiecare pilot, pregatirea echipamentelor, samd;
– miercuri – luni se fac cate 2 antrenamente pe zi; fiecare mansa se face in functie de nivelul pilotului, experienta, tipul de sport practicat (enduro sau MX) si numarul de cursanti;
– marti, pilotii care si-au incheiat cantonamentul sunt dusi la aeroport si este preluata grupa urmatoare, iar cei care raman pentru saptamana urmatoare au o zi de repaos.

 

Conform regulilor interne ale circuitului pe care ne vom desfasura, pilotii participanti sunt obligati sa
aiba urmatoarele documente emise:
– licenta nationala (se emite de FRM)
– starting permission / permisiune de start (se emite de FRM)
– asigurare care sa acopere practicarea sporturilor de risc (se poate obtine tot de la FRM)

In afara de cele mentionate mai sus, cei interesati trebuie sa confirme participarea pana la data de 31 decembrie 2013, iar pana pe 10 ianuarie 2014 trebuie sa ne aduca motocicleta si echipamentul, astfel incat sa le putem pregati pentru expediere. Vor fi transportate cu camionul de curse Top Cross TCS, acelasi camion pe care membrii clubului de la Ciolpani il folosesc la toate cursele de motocross.

Datorita capacitatii vehiculelor de transport (camion si duba), numarul cursantilor este limitat. Astfel ca avem nevoie din timp de confirmare, pentru a ne putea ordona cat mai bine.

De asemenea, pilotii trebuie sa aiba in vedere faptul ca vor veni cu avionul pana in Spania, disponibilitatea si pretul biletelor fiind influentate in mare masura de timpul de asteptare pana la achizitionare.

 

Un cuvant de incheiere!

Astfel, dragi prieteni, toti cei care doriti sa va imbunatatiti tehnica de pilotaj moto off-road, sunteti asteptati in acest cantonament. Nu trebuie decat sa va urcati in avion si sa fiti prezenti, in echipament, pe motor, a doua zi. De restul ne ocupam noi! Cazarea este in cabanute de camping, fiecare avand camera si baie proprie. Mesele sunt asigurate de catre bucatarul propriu al echipei de motocross Top Cross TCS, si vor include mancare specifica sportivilor. Toate antrenamentele se filmeaza pentru analiza ulterioara, iar seara, dupa cina, inainte de culcare, impreuna cu Adi Raduta ne vom uita pe inregistrari pentru a corecta problemele si greselile, astfel ca a doua zi sa nu le mai repetati.

 

Daca v-am starnit interesul si vreti sa va antrenati alaturi de noi, daca mai aveti intrebari sau nelamuriri, scrieti-ne pe adresa de e-mail offce@topcrosstcs.ro si va raspundem imediat!

 

Puteti descarca brosura cantonamentului cu un click aici.

poster cantonament 2014